Šperky: přímá cesta k eleganci

Krátící se podzimní dny věští plesovou sezónu. Všichni milovníci tance, zarputilí návštěvníci tanečních a nadšení maturanti vybírají ty nejlepší róby a outfity, ve kterých by zazářili na tanečních parketech proslulé Lucerny, oživovaných městských kulturních středisek nebo výjimečně otevíraných místních společenských sálů. Mladí muži plánují návštěvu pánské módy, neboť nechtějí oprášit nepadnoucí oblek po tatínkovi, otcové od rodin obhlížejí nedaleké konfekce a vyhledávají na internetu krejčí s dobrou pověstí, protože sako, ve kterém se ženili, už vypadá zastarale a omšele. Tytam jsou časy, kdy si muž vystačil s jedním oblekem od tanečních po rakev! Dámy obcházejí desítky butiků a půjčoven, shánějí šikovné krejčové a touží objevit přesně ty své vysněné šaty.

Muži stále více dbají na svůj vzhled i vystupování, proto si hledí i drobných doplňků, které dříve bývaly vyhrazené pouze pánům „z lepší společnosti“. Nedivme se, že i 19letý mladík zatouží po vlastním páru manžetových knoflíčků, které patří mezi jedny z mála přípustných pánských šperků. I ti největší rebelové většinou odloží ocelové náušnice, kožené náramky s bodci nebo zlaté náhrdelníky, když přijde na to, aby byli za šviháka. Manžetové knoflíčky z ušlechtilých kovů, které lze sehnat v různých cenových relacích, jsou detailem, jenž rozbuší srdce každé dámy, a to si pánové začínají rychle uvědomovat.

Pro dívky a ženy představuje nekonečný módní oceán zákonitě větší dilema. Na rozdíl od pánů mají na jednu stranu mnohem větší výběr; na druhou stranu mají mnohem větší výběr 🙂 Když už se jim po dlouhém hledání a vybírání podaří získat dokonalé šaty, stojí před složitou otázkou, jaké doplňky a šperky vynést mezi lidi. Vždyť uvažování, jestli se k oblíbenému prstenu s diamantem, který téměř nesundáváte z prstu, hodí zrovna tyto úžasné stříbrné náušnice, dokáže připravit pár pěkných bezesných nocí! Dámy často chtějí najednou předvést to nejlepší ze své šperkovnice, nádherné kousky, které celé léto zahálely, protože k lehkým šatičkám úplně nepasovaly, a proto jsou ochotny nakombinovat zlaté náušnice s olivíny s modrým topazovým přívěskem a červenou saténovou róbou.

Pamatujte, že v oblasti společenské módy se vyplatí spíše umírněnost a decentnost. Držte se jednoduchých zásad a raději volte klenoty z drahého kovu v jednom odstínu a stejně tak podobně zabarvené drahokamy. K dominujícímu perlovému náhrdelníku vybírejte už jen jemnější kousky nejlépe ze stejného setu, k výrazným náušnicím z růžového zlata s morganity už jen tenký řetízek s přívěskem na krk či zápěstí. Na základě hloubky a tvaru dekoltu se přikloňte k ideální délce náhrdelníku ze zlata, stříbra či platiny. Zaměřte se na šperky jednoduché a nezdobené, pokud se chystáte obléci složitě a originálně šitou večerní róbu. K hladkým a splývavým šatům bez obav vyneste výraznější klenoty ozvláštněné jantary a citríny, které nádherně podtrhnou světlo lustrů, diamanty, jejichž ledové jiskření sluší každé ženě, nebo drahokamy, které zvýrazní a prohloubí barvu vašich očí.

Dámy i pánové dobře vědí, že volba správných šperků dokáže dlouhé týdny vyhlížený a vybíraný společenský oděv absolutně potopit nebo vnést až do nebeských výšin. Nevíte-li si rady, řiďte se tím, že ve světě plesů a bálů znamená méně vždy více.