Péče o vrásky

Vrásky jsou často spojovány se vzhledem vyzrálých žen a mužů, kteří je tolerují, protože přicházejí s věkem a postupným stárnutím. Ale co jsou vlastně „vrásky” a dá se proti nim nějakým způsobem bojovat?

Vrásky se objevují nejprve na tenké, ochablé a povislé kůži a bývají zcela patrné na obličeji, krku a rukách. Vrásky se rozdělují do dvou základních kategorií, nejdříve jsou to jemné mimické vrásky a potom následují ty pravé hluboké rýhy, tak jak je všichni pod pojmem „vrásky” známe. Vrásky se obvykle objevují na viditelných částech těla a to hlavně proto, že tyto oblasti jsou neustále vystavovány slunci a tedy UV paprskům. Škodlivé UV paprsky vysušují naši kůži a zejména u lidí se světlou pokožkou může při delším vystavování na slunci dojít k jejímu poškození. Pokožka má tendenci se vysušovat, vždy když není skrytá před slunečním zářením a následně velmi snadno a rychle dochází k tvorbě vrásek.

Léčba proti stárnutí a vzniku vrásek

Zatímco většina z nás ví, že sluneční záření vyvolává vznik vrásek, je mnoho dalších faktorů, které přehlížíme, a přitom mohou způsobit závažná kožní onemocnění. Věřili byste tomu, že nesprávně zvolené účesy a dokonce oblečení, které nosíme, mohou zapříčinit vznik vrásek? Některé účesy nechávají Váš obličej a krk odkrytý a tedy přímo vystavený slunečním paprskům. Taktéž časté nošení topů bez rukávů nechává Vaše paže a ramena v přímém kontaktu se sluncem.

Pravidelné chozením do solárních studií je často taky snadnou cestou k vráskám a slunečním pihám. Pěkné opálení Vám jistě dodá přitažlivý vzhled, ale častým opalováním se Vám dříve nebo později objeví nepěkné rýhy na tváři. Kouření je další faktor pro rychlé vytvoření vrásek, protože právě tato Vaše závislost na nikotinu značně vysušuje pokožku. Kromě toho také stres může být příčinou předčasného vzniku vrásek, protože právě opakovaný stres nás nutí používat mimické svaly a na těchto místech se pak tvoří drobné vrásky, které se stávají časem viditelnější a viditelnější. Stres vám pomůže odbourat pohyb – horské kolo, procházky, plavání.

Vrásky nejsou jen výsadou žen, mají je samozřejmě i muži. Ženy jsou ale od přírody více citlivé na svůj vzhled než muži a proto také rychleji zaregistrují vznik nežádoucích změn na svojí pokožce. Humbuk způsobený médii nutí stále více lidí do nákupu krémů proti stárnutí a do častých návštěv kosmetických salónů. Znamená to ale, že vznik vrásek nepatří k běžnému stárnutí?

Vrásčitá žena

Ano, stále existují. Okolo čtyřicátého roku života se vrásky na tváři objevují a je to zcela normální. Bohužel se ale stává, že se objeví i u mladých lidí třeba už po dvacítce. U někoho to může být dědičné (způsobené genetickým nastavením) kůže se prostě neobnovuje tak rychle jak by měla. Proto mrtvé buňky zůstávají na povrchu pokožky a okolo očí nebo úst se vytvářejí malé rýhy. Někteří zase trpí hormonální nerovnováhou a soustavným přibíráním a shazováním váhy dochází k povolení kůže. Při uvolňování kůže se vrásky stávají viditelnými.

Vrásky tedy k životu neodmyslitelně patří, ale dobrou péčí a starostlivostí můžeme jejich vznik oddálit. V určitém věku už je ale nejlepší se s nimi smířit a najít si v nich svoje přednosti.