Chodíte plavat? Chraňte svoje vlasy

Pokud chodíte plavat do chlorované vody, používejte plavací čepici. Může to být nezvyk a ze začátku i trochu nepříjemné, ale máčením vlasů v plaveckém bazénu nezpůsobíte jen katastrofu své barvě vlasů, ale dojte tím i k naprosté dehydrataci vlasů, takže bude Vaše hříva totálně vyprahlá (věřte mi, poučila jsem se velmi tvrdým způsobem).

O péči o vlasy a kráse píši již dost dlouho na to, abych věděla o nebezpečí, které se skrývá v chemicky upravené vodě plaveckých bazénů, ale nechodila sem plavat roky, až nedávno jsem strávila v bazénu několik dnů a věřila sem, že to nemůže způsobit žádné velké škody.

Minulý týden jsem byla týden na dovolené a tam jsem strávila čtyři dny v bazénu a můžu Vám říct, že to napáchalo opravdu velké škody. Nejen že byly moje vlasy naprosto vysušené, ale protože používám zesvětlovače, dostaly i neuvěřitelně odporný nádech zelené barvy. Prostě hrůza!Jakmile jsme zhodnotila škody, běžela jsem rovnou k nejbližší internetové kavárně (na dovolenou jsem sebou nebrala svůj notebook) a našla jsem adresu nejbližšího kadeřnictví. Věděla sem, že musím situaci řešit hned a že po návratu z dovolené už by mohlo být pozdě. A tak se mi naštěstí povedlo sehnat záchranou sadu obsahující: šampón, kondicionér a masku pro opětovné získání krásné barvy.

Co vlastně způsobilo takovou škodu na mých vlasech? Chlór je chemická látka, která se dává do plaveckých bazénů, aby zabila všechny škodlivé bakterie (zejména pokud se jedná o bazény, kde je velké množství malých dětí, se používá velké množství chlóru). Ten ale bohužel způsobuje odstranění hydratačního kožního mazu z vlasů, čímž dochází k vysušení vlasů, roztřepení konečků a ztrátě lesku. Pokud dojde ke smíchání přírodní mědi ve vodě s chlórem, může dojít k tomu, že se ze špinavé blond barvy vlasů stane odporný odstín mosazně žluté barvy, nebo pokud máte vlasy zesvětlené, můžou dostat zelenkavý nádech.

Co máte tedy dělat?

Zde je několik užitečných rad, jak chránit svoje vlasy:

■ Naneste na vlasy hydratační krém a nasaďte si plavací čepici.

■ Pokud nechcete z nějakého důvodu použít plavací čepici, před vstupem do plaveckého bazénu si vlasy opláchněte čistou vodou a naneste na ně kondicionér a hydratační masku, oboje by mělo ochránit Vaše vlasy před škodlivými chemikáliemi.

■ Hned po vylezení z vody umyjte vlasy šampónem a naneste kondicionér nebo výživnou masku na vlasy. Pokud máte vlasy zesvětlené, doporučuji používat vždy přípravky určené přímo pro Váš typ vlasů. Ty totiž obsahují přesně ty látky, které by měly vlasy ochránit a zachovat co nejdéle požadovaný odstín a lesk Vašich vlasů.

Vždy je lepší prevence, než potom složitě zachraňovat napáchané škody. Věnujte tedy správnou péči svým vlasům před každou návštěvou plaveckého bazénu, ať pak nepláčete před zrcadlem.